Piyano Festivalinde prömiyer sürprizi

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ve sanat yönetmenliğini Fazıl Say’ın yaptığı 12. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, sanatseverlere unutulmaz bir klasik müzik şöleni yaşatacak.
Dünyaca ünlü sanatçıları ve grupları Antalya’da buluşturan festival, bu yıl dört eserin Türkiye prömiyerlerine ev sahipliği yapacak. Volkswagen’in ana sponsorluğunda düzenlenen festival 25 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.
Say “Varyasyonlar Op. 32”
Festivalin merakla beklenen Türkiye prömiyerlerinden biri, Fazıl Say’ın bu sene bestelediği dünya prömiyeri Almanya’da gerçekleştirilen “Varyasyonlar Op. 32”.  9 Aralık tarihinde saat 20:30’da Antalya Kültür Merkezi’nde ilk kez izleyicilerle buluşacak olan eseri, piyanonun başarılı isimleri Ufuk&Bahar Dördüncü Kardeşler ve perküsyon sanatçısı Sebastien Cordier birlikte seslendirecekler.
Say “Dört Şarkı Op. 37”
Fazıl Say’ın bir diğer eseri ise, yine Almanya’da dünya prömiyeri gerçekleştirilen “Dört Şarkı Op. 37”… Nazım Hikmet'in 'Masallar Masalı', Ingeborg Bachmann'ın 'Die Grose Fracht' (Büyük Yük), Turgut Uyar'ın 'Göğe Bakma Durağı', Rilke'nin 'Der Panther' (Panter) adlı şiirlerden oluşan 'Dört Şarkı'da, Elif Şahin’in piyanosuna bas Szymon Chojnacki eşlik edecek. İzleyicilerin özel bir gece yaşayacağı konser 13 Aralık günü, saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.
P. Glass “İki Piyano için Dört Bölüm”
Festival de ayrıca Philip Glass’ın “İki Piyano için Dört Bölüm”  eseri de Labeque Kardeşler tarafından Türkiye’de ilk kez seslendirilecek. Festivalin bu yılki özel konukları arasında yer alan Katia & Marielle Labeque Kardeşler, 29 Kasım günü saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak.
“Faust Senfonisi” özel yorum
Liszt Gecesi’nde ise Dezsö Ranki ve Edit Klukon; Liszt’in “Faust Senfonisi” adlı eserinin daha önce hiç çalınmamış bir versiyonunu da ilk kez seslendirecekler. Ünlü Macar besteci ve piyano virtüözü Franz Liszt’in ve şef Geza Gemesi’nin büyük bir titizlikle notalarını düzenlediği,1856 yılına ait 2 piyano için olan mevcut transkripsiyon hiç yayınlanmamıştı. Bu versiyonu çalan tek ikili olan Ranki ve Klukon bu versiyonu Türkiye’de ilk kez sanatseverlere sunacaklar. Liszt’in doğumunun 200’üncü yılı için düzenlenecek gece, 1 Aralık günü saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.