Haftasonu için doğa içinde tarih yüklü bir rota: Kastamonu-İnebolu İstiklal Yolu

Haftasonu için doğa içinde tarih yüklü bir rota: Kastamonu-İnebolu İstiklal Yolu

İstiklal yolu, Kurtuluş Savaşı sırasında İnebolu limanına indirilen cephane ve mühimmatın, kağnılarla Ankara’ya sevk edildiği, 3 yıl boyunca cefakar Türk halkının, kadınıyla, yaşlısıyla, çocuğuyla kat ettiği tarihi bir yol. Yüzyıllardır var olmuş olan bu tarihi yol, üstlendiği özel önem sayesinde bağımsız Türk Devletini var eden temel lojistik yolu haline gelmiş. Öte yandan Karadeniz’in çılgın yeşil doğasının tam ortasından geçen, büyük kısmı çam ormanlarıyla kaplı eşsiz bir doğa güzergahı. Bu iki değer birleşince, İstiklal Yolu, doğaseverler, tarih severler ve yürüyüş meraklıları için çok ilginç bir rota oluşturuyor. İstiklal Yolu İnebolu-Kastamonu- Çankırı-Ankara güzergahını izlemekle birlikte, en ilginç ve yeşil kısmını İnebolu-Kastamonu arasındaki 95 km’lik bölüm oluşturuyor. Yol 2008 yılında işaretlendi ve tescillendi. Yolun büyük kısmı ormanlık ve kırlık arazilerden, köylerden geçiyor ve yürüyüş zorluğu açısından çok rahat ve kolay bir zemine sahip, öyle ki herkes rahatlıkla yürüyebilir. 95 km’lik güzergahı, 8-10 km’lik veya daha uzun, anlamlı parkurlara bölüp, 1-2- 3 veya 4 günde yürümek mümkün. Arazide çadır konaklamasına uygun kamp yerleri de var, böylece tüm güzergahı 3-4 gece çadır konaklamasıyla geçmek mümkün. Günübirlik yürüyüşçüler için, Kastamonu merkezde, güzergah üzerinde ise Seydiler, Küre veya İnebolu ilçelerinde konaklamak da mümkün. Yolu her iki yönde de yürümek mümkün, ancak Kastamonu’dan İnebolu’ya yürüdüğünüzde, denize doğru indiğiniz için, daha zahmetsiz bir parkur oluyor.

Konaklama ve turistik hizmet bilgileri:

Kastamonu Merkezde Uğurlu Konakları: Şeyh Şaban-ı Veli cad. No: 47-51, www.kastamonukonaklari.com

Rehber, ulaşım, vd. turistik hizmetler: NOVITAS Turizm ve Seyahat Acentası: Kışla cad: No: 25/2, Kastamonu merkez, Tel: 0366-212 18 10

Kastamonu’ya ulaşım: Haftanın her günü İstanbul Atatürk HL’dan THY uçuyor, haftanın 3 günü ise Sabiha Gökçen HL’dan Pegasus HY uçuyor.