Piyano festivalinde Olli Mustonen gecesi yaşandı

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği 12.Uluslararası Antalya Piyano Festival'inde sahne alan Olli Mustonen başarılı

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği 12.Uluslararası Antalya Piyano Festival'inde sahne alan Olli Mustonen başarılı performansıyla izleyicilere özel bir gece yaşattı.

The Sunday Times'ın 'Her performansta ellerini kusursuz kullanıyor. O çalarken ruhunu hissediyorsunuz' yorumunu yaptığı Finlandiyalı besteci, şef ve piyanist Olli Mustonen, kusursuz tekniği ile olduğu kadar etkileyici yorumu ile de beğeni kazandı. Mustonen festivalde yer almaktan dolayı mutluluk duyduğunu dile getirirken, Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Deniz Filiz sanatçıyı tebrik ederek, kendisine bir plaket verdi. Konser sonrasında Antalya'da yaşayan Finlandiyalılar da kulise gelerek, sanatçıyı tebrik ettiler.Olli Mustonen, "Fazıl Say'ın verdiği halk konseri muhteşemdi. Ben de kendi ülkem olan Finlandiya'da bunu yapıyorum. Ücretsiz olarak kiliselerde, şehrin dışındaki ufak bölgelere giderek oradaki insanlar için çalıyorum. Bu tarz konserler bir ülke için çok önemli. İnsanın kendi ülkesi için bir şey yapabilmesi güzel. Fazıl Say da ülkesi için bir şey yapıyor, ben de. Bu mutluluk verici" dedi. Antalya Piyano Festivali'nin çok kaliteli bir festival olduğuna da vurgu yapan Mustonen, seyircinin ilgisinin de çok sıcak olduğunu söyledi.

Dünyaca ünlü piyanist konserde ilk olarak J. S. Bach'ın '5. Partita, Sol Majör BWV 829' ardından ise D. Shostakovich'in 'Piyano için 2. Sonat si minör Op.61' adlı eserlerini seslendirdi. Konserin ikinci yarısında ise Mustonen, S. Rachmaninoff'un 'Prelüdler Op 32' adlı eserini yorumlayarak izleyicilere unutulmaz bir klasik müzik gecesi yaşattı.

Piyano Festivali'nin bir sonraki konseri piyanoda Birsen Ulucan ve Elif Şahin'in, solist olarak ise Szymon Chojnacki'nin sahne alacağı 'Andante Gecesi' olacak. Fazıl Say'ın 'Varyasyonlar op 32' adlı eserinin Türkiye prömiyerinin de yapılacağı gece 13 Aralık'ta Antalya Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek. İHA