Bakan Günay dan Turistik Belediyeler Yasası İçin Flaş Açıklama

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Büyükşehir Belediyeleri Yasa Tasarısı ile aralarında Side, Kalkan, Alaçatı gibi turistik beldelerin ilçe belediyesine dönüştürülmesi ya da muhafaza edilmesini önemli gördüğünü söyledi. Bayram tatilini Antalyanın Demre İlçesi'ndeki evinde geçiren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bayramın ikinci günü Kumluca ve Demre ilçelerinde bayramlaşma törenlerine katıldı.
Bakan Günay, bayramlaşma yerinden ayrılırken, gazetecilerin, Büyükşehir Belediyeleri Yasa Tasarısı ile kapatılması gündeme gelen, ancak daha sonra bu beldelerin ilçe belediyelerine dönüştürülmesinin planlandığına ilişkin iddialar bulunduğunu hatırlatması üzerine şöyle konuştu:
 
Yeni yerel yönetim düzenlemesi çerçevesi konusunda çok sayıda talep var. İlçe olmak, ya da var olan belediyelerin kapanmasını engellemek doğrultusunda. Tabii ki bütün bu taleplere olumlu cevap vermek mümkün değil. Ben şahsen turizm açısından çok önem taşıyan ve belediyecilik geçmişi köklü olan bazı yerlerin Side gibi, Alaçatı gibi, Kalkan gibi yerlerin ilçe olarak muhafazasını ve belediyenin bir biçimde muhafazasını önemli görüyorum. Ama bu tek başına Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, hatta İçişleri Bakanlığı'nın karar verebileceği bir konu değil. Parlamentoda bir yasa çalışması var. Hükümetin yerel bir bakışı ve bir ilke kararı vermesi gerekiyor. Bu yüzden bu talepler olumlu bir sonuca varırsa, yani turizm açısından, tarih açısından köklü yerel yönetim geleneği olan yerler korunabilirse, doğrusu memnun olurum. Ama olup olmayacağını önümüzdeki günlerde yapacağımız çalışmalar belirleyecek.


Kaynak: www.turizmguncel.com/haber/bakan-gunaydan-turistik-belediyeler-yasasi-icin-flas-aciklama-h12796.html