Things to do in Edirne

When you come to this city that smells of history, you should take a walk in the streets of Edirne and its historical bazaar. You can visit bridges, fountains and small bazaars where you can see many places in Edirne. You can take plenty of photos. You can visit the historical and wooden Edirne Houses. You can shop in Edirne's famous and historical Ali Pasha Grand Bazaar. You can visit Mimar Sinan's famous work Selimiye Mosque and many other mosques from the Ottoman period in the city. You can visit churches and synagogues. You can visit the museums in the center of Edirne. You can see the ancient city of Enez, Dolmens. You can go to the protected Gala Lake Nature Park. You can take a walk by the Meriç River or the sea, ride a bicycle and take photos. In 2010, you can watch the world-famous Kırkpınar Oil Wrestling, recognized as an Intangible Cultural Heritage by UNESCO and held every year in the last week of June. You can participate in the Kakava Festivities organized in May. Hıdırellez is celebrated with these festivities in Thrace. You can go bird watching in the Meriç Delta. You can camp in the forests of Edirne.

Filters
Hotel Facilities
Show More (14)
Show Less
Where are you going?
Check-In
14.04.2024
Check-Out
15.04.2024
Guest
2 guest

Katre Taşodalar Hotel

5.0 · Great · 3 reviews
Getting the best price

Frequently Asked Questions

Which hotels stand out with their views in the Edirne region?
Vakti zamanında Rüstem Paşa'nın kervansarayı olan Taşodalar Hotel, şimdilerde kişiliği olan tarihi bir yapı olarak konuklarını ruhundan ve zarafetinden ödün vermeden, konforlu ve otantik odalarında ağırlıyor. Hava karardıktan sonra Selimiye'nin görüntüsü büyülü bir sahne gibi parlıyor...
Which hotels are best suited for families in the Edirne region?
Hotel Edirne Osmanlı Evleri, hakiki bir eski zaman evi. Konukseverlik içten.
What are the average prices of hotels in the Edirne region?
Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Which hotels in Edirne have good breakfasts?
Mihran Hanım Konağı Anadolu usulü, çeşidi bol serpme kahvaltı sunuyor.
What are the best hotels near the airport in Edirne?
Keşan Havaalanı Edirne'ye 122 km uzaklıkta. Sayfamızdaki tavsiyelerimizi inceleyebilirsiniz.
Which hotels are close to the center in Edirne?
Mihran Hanım Konağı Edirne gibi harikulade güzel bir tarihi kentin göbeğinde.
Which are the adult hotels in the Edirne region?
Hotel Edirne Osmanlı Evleri, meydana 1 km uzaklıkta eski usul bir konak. Yöreye ve tarihe saygılı kişiler tarafından işletiliyor. Restoranlarındaki lezzetleri de muhakkak tatmalısınız.
Sultan II in the Edirne region. Which hotels are near Bayezid Complex Health Museum?
Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi meydana yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunuyor. Tavsiye ettiğimiz otelleri sitemizden inceleyebilirsiniz.
What hotels are near Mecidiye Bridge in Edirne?
Mecidiye Köprüsü 19.yüzyılda Meriç Nehri üzerine yapılmış. Etrafında oturabileceğiniz keyifli kafeler bulunuyor. Tavsiye ettiğimiz otelleri sitemizden inceleyebilirsiniz.
What hotels are near Edirne Selimiye Mosque and Complex in Edirne?
Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi 16. yüzyılda, Mimar Sinan tarafından, müthiş bir estetik ve teknik kusursuzluk ile yapılmış. İnce ve zarif dört minaresi olan cami, dünya mimarlık tarihinin literatüründe de şaheser olarak nitelendiriliyor. 2011 yılından beri de UNESCO Dünya Mirası Listesinde. Tavsiye ettiğimiz otelleri sitemizden inceleyebilirsiniz.