Ülkemizin en güzel on plajı

Eğer bu yaz tatilinizde deniz kenarında bir bölgede olmak için planlar yapıyorsanız üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde işiniz hiç de zor değil. Her yer sizin planınız için uygun. Önceki yıllarda aklınıza gelmeyen Karadeniz Bölgesi de artık yaz ve deniz turizminde oldukça popüler. Tatil yerinize karar verirken en zor olan şeylerden biri gideceğiniz yerin plajının ve denizinin nasıl olacağı? Keyifli bir tatil için bölgenin plajının ve denizinin temiz ve sakin olması çok önemli! Ülkemizin kıyılarından inci gibi tertemiz ve güzel on plajı sizin için seçtik. Neredeyse hepsi mavi bayraklı, pırıl pırıl plajların fotoğrafı bile huzur vermeye yetiyor.

- İlk önerimiz yakınlardan: Ayvalık Sarımsaklı Plajı. Tertemiz ve sapsarı kumlar, ne kadar derinlere gitseniz de bulanıklaşmayan pırıl pırıl bir deniz… Zaten deniz öyle derin de değil, yüzmesi çok keyifli. Sezonun en kalabalık zamanlarında bile gitseniz her zaman temiz ve güzel.

- Romantik anların vazgeçilmez yeri Bozcaada’da Ayazma Plajı diğer muhteşem plajlarımızdan. Özellikle eylül ayında daha da güzel oluyor. Adanın diğer tarafına bakan plajın çevresi de çok güzel. Deniz sığ ve tertemiz.

- Ada demişken Gökçeada’yı unutamayız. Meşhur Kefalos Plajı! Hem denizi hem tertemiz plajı hem de rüzgâr sörfü için uygun her daim rüzgârlı havasıyla muhteşem tatillerin adresi. Listenize eklemeyi unutmayın.

- Peki ya biraz uzaklara gitsek de Fethiye Ölüdeniz’de duraklasak? Ölüdeniz’in farklı yapıdaki koyları ne kadar ilgi çekiciyse plajları da o kadar temiz ve denizi o kadar berrak. Yüzerken ara sıra kafanızı kaldırıp gökyüzündeki paraşütçüleri de izleyin. Belki siz de onlara katılırsınız?

- Antalya’ya gitmişken bir de Kaş - Kalkan arasında yer alan Kaputaş Plajı’nı görün. O ne muhteşem ve altın sarısı rengiyle göz alan bir plaj! Denizi mavinin her tonunu barındırıyor ve oldukça berrak! Mavi bayraklı plajda, iyi eğlenceler.

- Peki, o ilginç özellikteki Çeşme Ilıca Plajı’nı duydunuz mu ya da gördünüz mü? Denizin içinde ılıcalar var. Suyu muhteşem! Isısı, berraklığı ve temizliği sizi etkileyecek.

- Kalkan’ın eşsiz doğasının yanında harika plajları da var. Kalkan Halk Plajı, mavi bayraklı ve tertemiz bir plaj. Deniz suyu oldukça berrak. Halk plajı olmasına aldanmayın, gidince göreceksiniz o kadar temiz ki…

- Kemer Ay Işığı Plajı, gerçekten adı gibi ışıl ışıl bir plaj. Tertemiz ve berrak suyu, altın sarısı kumları harika bir tatil için vazgeçilmez.

- Datça Yarımadası’nın saklı kalmış koylarından biri olan Ovabükü’nde muhteşem bir plaj ve doğa var. Yemyeşil ağaçları arkasına alan Ovabükü, mavinin her tonunu gözler önüne seriyor.

- Ve listenin en bombalarından Fethiye Kelebekler Vadisi ile önerilerimizi bitirelim. Dünya mirası kabul edilen bölgenin denizi ve doğası muhteşem. Biraz gözlerden uzak, arada kalmış, tertemiz ve berrak suları sizi alıp başka diyarlara götürecek. O zaman size iyi tatiller…

Foto: Mehmet Sert