Doğu Anadolu'ya ilk kez gidecekler için 4 güzel sebep

Tatil yapmak deyince herkesin aklına deniz kenarı, kum ve güneş gelir. Ama son yıllarda bu tanımlar artık değişti ve giderek daha da değişecek. Artık insanlar tatil planı yaparken deniz olmasını tek koşul saymıyorlar. Özellikle ülkemizde tatil anlayışı giderek yeni kültürler görme ve tanıma, yeni deneyimler edinme şeklinde değişiyor. Artık kalabalık ve yüksek müzik sesinin yankılandığı plajlardan ya da kalabalık deniz kenarı restoranlarındansa sakin bir Anadolu kasabası daha çok huzur veriyor. Müzeleri ya da antik kentleri görmek, tarihi evlerin sıralandığı dar sokaklarda fotoğraf çekmek daha ilgi çekici geliyor.

Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgeleri mistik havalarıyla hep merak edilirdi. Son yıllarda ise gerek düzenlenen turlarla gerek her geçen yıl yenisi açılan konforlu butik otelleri ile sektöre hızlı bir giriş yaptı.

“Türkiye’nin çatısı” olarak bilinen ve en yüksek bölgesi olan Doğu Anadolu Bölgesi, gerçekten de bozkırın gölgesinde kalan pek çok tarihi ve kültürel değere, antik kente ve zengin bir mutfak kültürüne sahip. Kars, Erzurum, Elazığ, Van, Ağrı ve diğer tüm şehirleri pek çok sürprize gebe. İşte size bu sezon Doğu Anadolu’ya gitmek için 4 güzel sebep:

• Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri, Anadolu’nun en eski yerleşim yerleri arasında. Dolayısıyla köklü tarihi ve kültürel bir geçmişe sahip. Göreceğiniz pek çok tarihi kalıntı, gezeceğiniz çok sayıda müze ve antik kent var bölgede. Ani Harabeleri, Sarıkamış, Harput ve Van kaleleri, Doğu Beyazıt bunlardan sadece bilinen birkaçı.

• Doğu’nun muhteşem lezzetli ve zengin bir yemek kültürü var. Mutfak kültürü de eskilere uzandığı için yemek çeşitleri çok fazla. Genellikle et yemekleri ve hamur işleri ön planda. Kebaplar, içli köfteler, çiğ köfteler ve baklavalar… Aklınıza gelecek tüm muhteşem lezzetler bu topraklarda yatıyor.

• Anadolu insanı çok sıcakkanlı ve misafirperverdir. Size yakınlıklarıyla evinizi, dostlarınızı aratmazlar. Bölgenin konforlu butik otelleri de hem yörenin kültürünü yansıtıyor hem de güler yüzlü ilişkileri ile tatilinizdeki en yakın dostunuz oluyorlar.

• Özellikle ilkbahar ve yaz mevsiminin gelmesiyle beraber tatil sezonu başladığı için deniz kenarındaki pek çok tatil yöresi oldukça kalabalık. E hani şehrin kalabalığından kaçmıştık biz huzur bulmaya? İşte deniz kenarının o turist kalabalığı ve gürültüsü Doğu Anadolu’da yok. O kadar sakin ve huzurlu, dinlenip yenileneceğiniz bir tatil geçireceksiniz ki…

Güneydoğu Otelleri için tıklayın!