Bu sezon şöyle bir Karadeniz yapmak için 8 güzel neden

Karadeniz’in hem kültürü ve doğası hem de havası ve insanları ile bambaşka güzellikte ve orijinallikte bir bölge olduğunu bilmeyenimiz yok. İşte tüm bu güzelliklerinin ünü artık ülkemiz sınırlarını aşmaya başladığı için Karadeniz, turizmde de önemli bir yer ediniyor kendine.

İçimizi titreten ezgisi ve türküleri ile tatlısı bile yapılan balığın en mükemmel tada ulaştığı lezzetli yemekleri ile ve sıcacık insanları ile gerçekten de ölmeden önce görmeniz gereken yerler arasında. Hem de öyle bir iki yeri değil, tamamı görülmeli Karadeniz’in. En güzel zamanları da ilkbahar ve yaz ayları. O yemyeşil yaylaların hareketlenmeye, denizin ısınmaya başladığı zamanlar…

O zaman bu sezon ufukta Karadeniz mi gözüküyor size? Zaten gitmek için bir “hadi” mi bekliyordunuz? İşte size şöyle bir Karadeniz yapmanız için tam tamına kocaman 8 neden:

• Karadeniz çok zengin bitki örtüsüne ve yemyeşil ormanlara sahip. Ülkemizin en çok yağış olan bölgesi olmasından mütevellit, yeşilin ve ağacın her türü var bölgede. Tam doğa dostlarının rotası yani. Ben öyle çok meraklı değilim deseniz de gidip görünce âşık oluyorsunuz doğaya ve yeşile. Tertemiz havası sizi yeniliyor ve tazeliyor.

• Önünüz masmavi deniz, arkanız yemyeşil orman… İster denize girin ve plajda vakit geçirin tüm gün; isterseniz de yaylalara çıkın, dağa tırmanın ve doğa yürüyüşleri yapın ya da kamp kurun. Seçim sizin! O kadar çok seçenek var ki bölgede, bu yüzden her zevkten tatilciyi çekiyor kendine.

• Tarih mi dediniz? O da fazlasıyla var Karadeniz’de. Sümela Manastırı’nı artık tüm dünya biliyor. Zil Kalesi, Sinop Cezaevi, Yason Kilisesi, Safranbolu evleri tarihin el izlerinden sadece birkaçı.

• Karadeniz’in meşhur yaylaları… Ayder yaylası, İkizdere Yaylası, Pokut Yaylası ve ismini buralara sığdıramayacağımız pek çok yayla… Hem doğası ve bitki örtüsü hem de havası ile ünlü. İsterseniz gidip yaylalardaki birkaç butik otelde konaklayarak yenilenin, isterseniz de kamp kurun öyle keyfini çıkarın yaylaların; ama mutlaka gidin oralara.

• Karadeniz’in yemekleri de efsane! Laz böreği, muhlama, hamsi pilavı, balığın her türlüsü, çay, fındık, mısır ekmeği, Anzer balı, pepeçura, termoni ve dahası. Mutlaka tadın, damaklarınız şenlenecek.

• Karadeniz Bölgesi’nde doğasıyla ve manzarasıyla göz dolduran ve fotoğraf karesinde olduğunuzu düşündüren çok sayıda göl var. İsterseniz hafta sonunuzu ya da tatilinizi bu göllerin kenarında bir tatille de geçirebilirsiniz. Artvin Karagöl, Bolu Yedigöller, Trabzon Uzungöl ve Abant Gölü bunlardan sadece birkaçı. Hele ki bahar aylarında çiçekler açarken ya da tam tersi yapraklar dökülürken bambaşka güzelliklere bürünüyor doğa!

• Rafting! Karadeniz bölgesi coşkun akan nehirleri ile ülkemizin değil, dünyanın sayılı rafting alanlarından biri. Macera tutkunlarının vazgeçilmez tercihleri arasında. Bu alanların en bilineni ve en adrenalin dolu olanı Çoruh Nehri. Fırtına Deresi de diğer öneri.

• Bölgenin şelaleleri de oldukça güzel ve görülmeye gezmeye fazlasıyla değer. Fotoğrafçıları büyüleyici karelerin çıkacağı kesin. Serinletici etkisini yaşamalısınız. Mençuna Şelalesi, Tomara Şelalesi, Palovit Şelalesi ve Gelinpınarı Şelalesi en ünlü olanlarından.

Karadeniz Otelleri için tıklayın!