Adıyaman Neden Ziyaret Edilmeli?

Masal diyarının başkenti gibi Adıyaman. Efsanelere konu olan muhteşem Nemrut Dağı, dağdan şehre doğru yayılan mistik ve gizemli hava, en lezzetli yemeklerin sunulduğu mutfak kültürü, sıcakkanlı ve misafirperver Anadolu insanının ev sahipliğiyle birleşince süper bir şey çıkıyor ortaya. Evet, kabul edelim yaz aylarında biraz fazla sıcak olsa da bölge, ilkbahar ve sonbahar aylarında muhteşem bir seçenek.

Hem tarihe mistik bir yolculuk yapacaksınız hem de huzur ve sükûnet içinde bir tatil olacak. Çünkü bölge son yıllarda popüler olmaya başladı ve henüz öyle kalabalık turist grupları yok, yani tam huzur! Adıyaman ve Nemrut Dağı civarı, Anadolu’nun bilinen en eski yerleşim yerlerinden biri. 1987’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilen Nemrut Dağı’nda, MÖ 62 yılında Kommagene Krallığı zamanında diktirilen pek çok Pers ve Yunan tanrısının heykelleri bulunuyor. Ayrıca şehirde pek çok antik kent de var. Yani tarih fışkırıyor elinizi attığınız her yerden. Pirin ve Arsemia Antik Kentleri, gerçekten gezip görülmeye değer.

Tarihi öğelerin yanı sıra bölgenin kültürü de çok ilgi çekici. Akşamları Adıyaman’ın şarkılı türkülü eğlenceleri oluyor. Harfane adı verilen bu gecelere katılın ve bölgeyi daha yakından tanıyın. Gün içinde lezzetli yemeklerinden tadın. Karıştırmalı Adıyaman pilavı çok güzel. Merkezdeki Oturakçı Pazarı denilen bölgeden yöreye özgü motifleri olan ürünleri satın alabilirsiniz. Anadolu’nun tüm sıcaklığıyla sizi kucakladığı bu tatil, hem gezip öğrendiğiniz hem de dinlendiğiniz güzel bir gezi olacak. Siz de bizim gibi, fotoğraf çekmeyi unutmayın!