Şarkılara, şiirlere hatta filmlere konu olacak kadar etkileyici güzellikte olan yerlerden biridir Büyükada

Şarkılara, şiirlere hatta filmlere konu olacak kadar etkileyici güzellikte olan yerlerden biridir Büyükada. İstanbulluların sadece bahar ve yaz aylarında değil, her mevsim kaçış noktalarından biridir. Denizin ve doğanın sesini dinlemek için en uygun mekânlardandır. Hele bir de faytonlara binip Arnavut kaldırımlı sokaklarda gezerken eski İstanbul’u yaşamak istiyorsanız, en doğru yerdir Büyükada.
    Büyükada, Marmara Denizi’nde Prens Adaları olarak bilinen adaların en büyüğü, merkeziymiş. Eski adı ise Yunanca büyük anlamına gelen Prinkipos’muş. Büyükada, eskiden beri âşıkların yeri olarak bilinirmiş.
    Büyükada’ya sadece yaz mevsiminde İstanbullular gitmiyor. Adanın her mevsim başka güzelliklerini sergilediğini bilen yerli veya yabancı pek çok kişi yılın her dönemi ziyaret ediyor. Biraz daha sakinlik isteyenler ise özellikle sonbahar ve kış aylarında geliyor adaya. Özellikle tatil günlerinde de, mevsim ne olursa olsun, kalabalık oluyor ada.
    Aslında adanın nüfusu 7000 civarında. Ancak bahar ve yaz aylarında bu sayı neredeyse 10 katına kadar çıkıyor. Turistlerin yanı sıra yazlıkçılar da geliyor adaya. Adanın havası daha da renkleniyor.
    İstanbul’dan sadece kısa süreli bir vapur seferi uzaklıkta bulunan Büyükada, sadece yaz mevsiminde değil; bahar ve kış aylarında da, özellikle hafta sonları tercih edilen kaçamak noktalarından biri. Sonbahar ve kış aylarında, yaz sezonuna göre biraz daha sakin olsa da yine de adanın havası ve büyüsü bir başka oluyor. 
    Yeşil ve mavinin iç içe geçtiği Büyükada, her şeyden önce korna ve araba gürültüsünden çok uzak. Çünkü adada motorlu taşıtların kullanımı yasak. Her yere bisikletlerle ya da faytonlarla ve yürüyerek gidiyorsunuz. Böylece hem adanın sokakları ve dokusu ile bütünleşiyorsunuz hem de kendinizi dinliyorsunuz. Bu yüzdendir ki Büyükada deyince akla romantizm ve doğadan sonra, sessizlik ve huzur geliyor.
    Büyükada’ya geldiğinizde karaya ayak bastığınız gibi adadaki Meydan’da bulunan yerlerden bir bisiklet kiralayabilirsiniz. Eğer yürümeyi seven biriyseniz adayı yürüyerek keşfetmek daha da mutlu edecektir sizi. Hele bir de bahar aylarındaysanız ağaçların ve çiçeklerin rengârenk görüntülerini, meyve ağaçlarını, sokaklar ve evlerin mimarilerini seyrederken zamanın nasıl geçtiğini fark edemeyeceksiniz. İsterseniz fayton turları ile de adanın etrafını gezebilirsiniz.
    Sokakları, evleri, çay bahçeleri bir yana adada gezip göreceğiniz pek çok yer var. Adada güney ve kuzey olmak üzere iki tepe bulunuyor. Güneydekinin adı Yücetepe, Kuzeydekinin adı ise İsatepe’dir. Buralara çıkabilir ve muhteşem adalar ve İstanbul manzarasını seyredebilirsiniz. Güneşin batışına ya da doğuşuna tanıklık edebilirsiniz.
    Adanın en yüksek tepesinde Aya Yorgi Manastırı ve Kilisesi bulunuyor. Yapı, MS 6.yüzyılda inşa edilmiş. Bazı kalıntılar yıkılıp kaybolurken bazıları ise günümüze kadar ulaşmış. Burası adaya gelenlerin mutlaka uğradığı yerler arasında. Hrıstiyan inancına göre 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde Aya Yorgi’ye yürüyerek çıkanlar hacı kabul ediliyormuş. Bu sebeple, özellikle bu günlerde ziyaretçiler daha da artıyor.
    İsa Tepesi’nde ise Hristos Kilisesi ile Rum Yetimhanesi bulunuyor. İsterseniz buraları da ziyaret edebilirsiniz. Adada dört tane de cami var. en önemlilerinden biri ise II. Abdülhamit tarafından yaptırılmış olan Hamidiye Camisi.
    Büyükada’ya geldiğinizde havanın durumuna göre, Dil Burnu diye bilinen alanda piknik yapabilirsiniz. İsterseniz buradan denize de girebilirsiniz. Ancak burası biraz kayalık, bu sebepledir ki adada bulunan diğer plajlar yüzmek için daha uygun olabilir. Dil Burnu’nda yaptığınız piknikten sonra gün batımına da tanıklık edebilirsiniz. Güneşin batışını izleyeceğiniz en güzel yerlerden biri.
    İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi kabul edilen Adalar Müzesi ise görmenizi önerdiğim yerler arasında. Burada adaların oluşumundan günümüze kadar ulaşan yüzlerce farklı obje, belge ve fotoğrafı bir arada bulabilir ve adanın tarihine de tanıklık edebilirsiniz. Belgesel niteliğinde çekimler ve film kayıtlarını da bulabilirsiniz. Tarihe ilgisi olanlar için farklı bir deneyim olabilir.
    Saydığım yerlerin dışında da Reşat Nuri Güntekin’in Evi’ne, Troçki’nin Evi’ne, Yangın Kulesi’ne ve Saat Kulesi’ne, Abraham Sinagogu’na gidebilirsiniz.
    Akşam olduğunda ise artık deniz kenarındaki balık restoranlarında bir rakı balık keyfi yapmanın vakti geliyor. Taze mevsim balıkları ve birbirinden lezzetli çeşit çeşit meze de yanında. Boğaz ve deniz manzaraları güzel dakikalar geçireceğinize emin olabilirsiniz.
    Adada konaklamak isteyenler için ise seçenekler oldukça fazla. İsterseniz merkezde bulunan Büyükada otellerinde isterseniz de biraz daha gerilerde bulunan tesislerde konaklayabilirsiniz. Öyle büyük tatil köyleri tabii ki de yok adada. Büyükada otellerinin hepsi birbirinden şirin butik ve küçük oteller. Büyükada butik otellerinin pek çoğu da eskiden köşk olarak kullanılan binaların restore edilmesi ile hizmete açılmış.
    Hangi ada otelinde kalırsanız kalın hepsi oldukça kaliteli ve güler yüzlü hizmet veriyor. Zaten ada halkı oldukça sıcak. İhtiyacınız olan pek çok şeyi de bulabilirsiniz ada otellerinde. Ancak, özellikle hafta donu gelmeyi planlıyorsanız, gelmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırın. İsterseniz Marmara Denizi manzarasına ya da yemyeşil ada manzarasına hakim odaları tercih edebilirsiniz.
    İsterseniz ailenizle isterseniz de sevgilinizle baş başa, rahatlıkla gelebileceğiniz tesisler. Benim önerim sevgilinize romantik bir sürpriz hazırlamanız ve baş başa bir tatil geçirmeniz. Üstelik de Büyükada gibi zamanda yolculuğa çıkabileceğiniz bir atmosferde.
    Büyükada otellerinin çoğu tüm yıl hizmete açık. Fiyat seçenekleri ise sezona ve hafta sonu ya da hafta içi konaklamaya göre farklılık gösterse de genellikle herkesin bütçesine uygun seçenekler sunuyor. Dolayısıyla her turiste uygun zevkte ve fiyatta oteller var.
     Hala Büyükada’yı görmediyseniz hafta sonu için plan yapmaya başlayabilirsiniz. Kışın bu güneşli günlerini adada geçirmeye ne dersiniz?

Büyükada otelleri için tıklayınız: http://www.kucukoteller.com.tr/buyukada-otelleri.html