Kalkan Hakkında

KALKAN

Eski adı Kalamaki olan Kalkan Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı küçük ama güzel Akdeniz'in maviliğine uzanan, tarih deniz ve doğanın iç içe girdiği, mimari yapısı ve kent dokusu fazla bozulmamış, beyaz boyalı eski evleri, dar temiz sokakları, her pencereden her kapıdan sarkan rengarenk çiçekleriyle tipik bir Akdeniz balıkçı kasabası.

Kalkan ilk hamlede tarihi likya şehirlerine yakınlığı, tertemiz denizi, daracık sokakları doğa ile bütünleşmesi ile ilgileri üzerine toplamakta ve yabancıların gözdesi haline gelmiştir. Çok sayıda İngiliz turist kalkandan villalar alıp buraya yerleşmekte veya yazlarını tamamıyla burada geçiriyorlar.

Kalkan sizlere lüks işletmelerle tatil olanakları sunduğu gibi çeşitli tarihi mekanlar ve plajları ile de göz zevkinize hizmet vermektedir. Küçük sevimli barları, iskeledeki balık lokantaları, incik boncuk el işi satan tezgahları, dükkanları, temiz pansiyonları ve otelleriyle sıcak bir havaya bürünen kasaba gürültüden uzak, sakin bir tatil geçirmek isteyen, değişik bir atmosfer arayanlar tarafından tercih ediliyor.

Kalkan geceleri de renklidir. Küçük barlardan canlı müzik sesleri sızar dışarıya. Masaların çoğu da dışarıdadır zaten. İçki eşliğinde başlayan sohbetler gece geç saatlere kadar uzar gider. Kalkan’da gün boyu sıkılmazsınız. Kalkan içi denize girmek için pek uygun değil. Ama çevrede, dolmuşlarla gidilebilecek plajlar var. Kaş yolu üzerindeki Kaputaş plajı ve Fethiye tarafındaki ünlü Patara kumsallarını tercih edebilirsiniz. Marinadan kalkan tekneler çevreye günübirlik turlar düzenliyorlar. Bu turlarla Kaputaş, Patara, Kaş ve Kekova adası çevresine gidebilirsiniz.

Kalkan’ın içi yeşilliklerden pek nasibini almamış. Çıplak kalmış. Ama dert değil. Çünkü en fazla 15-20 dakika sürer Toros yaylalarının yeşilliği ve buz gibi pınarlarına ulaşmak Kalkan’dan. İster kendi arabanızla, ister taksiyle, isterseniz seyahat acentelerinin düzenlediği turlara katılarak ulaşabilirsiniz yaylalara. En bilineni Bezirgan yaylasıdır. Bir de İslamlar köyü. Bezirgan yaylası yaz aylarında aşağıda deniz kenarında bunalanların çok ilgisini çekiyor. Bezirgan’da ısı deniz kenarına göre 4-5 derece farkediyor. Sürekli esen rüzgar serinlik sağladığı gibi bu sayede sivrisinek de barınamıyor. Bezirgan yaylasına Kalkan kent girişindeki Elmalı ayrımından çıkılıyor. Yayla çıkışı bu ayrımdan itibaren 15 km sürüyor. Yol asfalt ve geniş. Yaylanın denizden yüksekliği aşağı yukarı 500 metre. Geniş bir düzlüğe dağılmış yayla evlerinin görüntüsü çok etkileyici. Caminin yanındaki köy meydanı yaz aylarında hep kalabalık oluyor. Köylülerin kıtlık ağacı dedikleri yaşlı bir ağaç altına köşkler kuruluyor, misafirlerin dinlenmeleri ve bir şeyler içmeleri için. Bu köşklerden çevredeki çınar ağaçlarının altında da var. Köyün sınırında dik sac kaplı çatıları olan küçük ahşap evler var. Bitişik ve ahşap merdivenli iki katlı evler, buğday saklamak için kullanılıyor. Atla ya da eşekle yayla turu son yıllarda popüler. Bir acentayla anlaşır ya da köyde pansiyonculukla uğraşanlara önceden haber verilirse gruplar için bu tür turlar ayarlanabilyor. At gezintili Bezirgan Yayla Turu’nun süresi gidilen yere göre değişiyor, tura katılanlara tarhana çorbası, gözleme, bulgur pilavı, yoğurt ve meyveden oluşan bir menü de sunuluyor. İsteyene kuzu kesilip çeviriliyor.

NE YENİR

Gironda adında çok güzel bir lokanta ve bar var. Kolonyal dönemleri hatırltan ilginç bir atmosferi var. 0242-8443136 Sahildeki patlıcan’ın yemekleri de denenebilir.

NE YAPILIR

Kent merkezini ve çarşıyı keşfedin. Çeşmenin ve cumbalı evlerin resimlerini çekin. Kalkan’ın nefis çakıl taşlı serin denizine girin. Siz de bu güzel denizde bir balık olun. Güvercinlik deniz mağarasına tekneyle ulaşın.