×
TR EN

Bu güzelim Bozcaada evi çağının çok ötesindeki mimarisiyle ve teknik alt yapısıyla 19. yüzyılın son çeyreğinde, gelişmiş bir zevk ve rafine estetik kaygılarla inşaa edilmiş. Zamanla yıpransa da, duvarları yıkılsa da en virane haliyle bile kendine baktırmayı sürdürmüş, güzelliği ile geçenlerin dikkatini çekmiş bir Bozcaada kültür varlığı.

Bozcaada Meryem Ana Kilise’sinin hemen yanı başında olması tarihsel konumunu ve önemini ortaya koyuyor. Yüksek Mimar Salih SEYMEN’in araştırma ve değerlendirmelerine göre bu ev klasik bir Ada evi. Evin orijinal inşaatında kullanılan malzemeler ve özellikle ahşap uygulama teknikleri bunu doğrular nitelikte. Ulaşabildiğimiz bilgilere ve elde ettiğimiz kayıtlara göre ev 1874 tarihinde yaşanan Büyük Bozcaada yangınından hemen sonra inşaa ediliyor. 1925 yılındaki tapu kaydı çok ilginç.1925 ten 37 yıl once yani 1888’de Panayot Hristodulo’nun karısı Hademeni Hanım, damadı Andon Hristafi’ye bu evi piruka (drahoma) olarak veriyor. Andon Bey 1946'da 1000 lira karşılığında evi Yani Pavli’ye satıyor. Pavli Ailesinden, şu anda Bozcaada Kimisis Teodoku Ortodoks Rum Kilisesi'nin (Meryem Ana Kilisesi) Papazının ailesi Tenedios Ailesine, onlardan da Kadanislere intikal ediyor. Kadanisler 1970’lerin başında adadan ayrılınca, bir çok aileye kiralık olarak veriliyor ve sonunda eskiyor, dökülüyor, bakımsız ve sahipsiz kalıyor. Ta ki Bozcaada sevdalısı Beydili Ailesi, sahiplerine ulaşıp mülkiyeti kendi üstlerine alana kadar. 2010 senesine geldiğimizde güzel ev bir kez daha el değiştiriyor. Sami ŞENER tarafından satın alınıp eşi Zeynep ŞENER’e yaş günü hediyesi olarak veriliyor ve yenilenme süreci başlıyor.

ŞENER’ler Türkiye’nin en iyi restoratörlerinden kuzenleri Yüksek Mimar Salih SEYMEN’le beraber çalıştılar. Ev orijinal haline sadık kalınarak yeniden inşaa edildi. Müzesinden, resmi kurumlarından ve Yunanistan’dan sağlanabilen tüm bilgi ve belgelerden faydanıldı. Günümüzün teknoloji ve malzemeleri edinilen detayları bozmayacak şekilde kullanıldı. Bu güzel Bozcaada evini 8 odalı Küçük Otel olarak eski güzel günlerine yeniden kavuşturdular. Ada’ya, sahip olduğu, ancak eski güzelliğinden çok şey yitirmiş bir kültür eserini geri kazandırdıkları için mutlu ve gururlular. Ve şimdi bu güzel ev dostlarını, arkadaşlarını, misafirlerini bekliyor. Umarım hepiniz seversiniz.

Read more
Rooms
Hotel Facilities
 • Dry Cleaning
 • Indoor Swimming Pool
Map - Location
More Info
Distance to sea:
No sea
Distance to airport:
No airport
Distance to city center:
No city center
Season:
1 April / 1 November
Guest Reviews
4.7 / 3 Comment
5
Konum, temizlik, kahvaltı, otel sahiplerinin ilgi ve güler yüzü ile herşey kusursuz
4
Merkezde bulunan bu guzel otel sicak sahipleriyle adaya gelen misafirlerini bekliyor. Cok ama cok temiz odalari,guler yuzlu hizmer anlayislariyla benden tam not aldi ???
5
Yeni restore edilmiş pırıl pırıl bir rum evi.üst kat odası ferah ve manzarası da kilisenin kulesi.Daha ne olsun.Bozcaada müzesinin sokağında :)
  View Comments
  Add new comment
  ( 0 to 5 )

  Book
  ×
  1. Children
  2. Children
  3. Children
  4. Children
  5. Children
  your request has been forwarded.
  Dear Visitor
  Welcome to our Hotel Page, If you need help, please contact us via the booking inquiry form. Thank you!
  Other Hotels