×
TR EN
Anatelein Cave Hotel
Tekelli Mah. Derebağ Sok. No:17 Uçhisar Kasabası, Nevşehir 0384 219 2044 Map
4.4 / 5 Comment

Located a 5-minute drive from the Goreme Open Air Museum with fairy chimneys, Anatelein Cave Hotel offers authentic rooms with modern amenities. The hotel has a unique architecture with terraces. Featuring stone walls, each room of Anatelein features a unique décor. They all include a flat-screen TV with satellite channels, DVD player, minibar and free Wi-Fi. Private bathrooms come with free toiletries, and a shower or a bath tub. Some rooms also offer a fireplace or a spa bath. You can start the day with a Turkish style breakfast. Goreme town centre is within 4 km, and Avanos is 15 km from the property. Nevsehir Cappadocia Airport is 40 km away.

Read more
Rooms
Hotel Facilities
Map - Location
More Info
Distance to sea:
No sea
Distance to airport:
No airport
Distance to city center:
No city center
Season:
1 January / 31 December
Guest Reviews
4.4 / 5 Comment
5
Gittim gördüm çok beğendim.Odalar müthiş, doğa harika,temizlik fevkala,hizmet müthiş tatilin en güzel geçirileceği bir mekan.Bütün tatil sevenlere tavsiyemdir.Burası insanı 10 yıl gençleştirir kanısındayım.
5
Odalar görselle birebir aynı. Biz çok memnun kaldık. Kesinlikle tavsiye ederim :)
4
Kapadokya'da merkezi konumda olmasına rağmen bakir kalabilmiş; güzel,nezih ve temiz bir tesis. İşletmecileri sıcak kanlı özverili ve memnuniyet odaklı. Müşteri değil misafir gözüyle bakılıyor....
4
Mükemmel kahvaltısı,insana huzur veren sessizliği ve eşsiz manzarasıyla çok hoş bir haftasonu tatili geçirdik. Evlenme teklifimde çalışanların vermiş olduğu emek ve güleryüz için teşekkürler.
4
Öyle güzel bi sessizliği ve esintisi varki salıncakta hayat akıp gidiyor... Sabah harika bir kahvaltıyla karşılaştık, hiç beklemediğim bir çeşitlilik ve vizyon... Gerçekten şahane bir otel..
  View Comments
  Add new comment
  ( 0 to 5 )

  Book
  ×
  1. Children
  2. Children
  3. Children
  4. Children
  5. Children
  your request has been forwarded.
  Dear Visitor
  Welcome to our Hotel Page, If you need help, please contact us via phone or the booking inquiry form. Thank you!
  Other Hotels